Dela ut dina Oscars!

Darren Decker / ©A.M.P.A.S.

Förberedelserna pågår inför Oscarsgalan. Foto: Darren Decker/A.M.P.A.S.

I väntan på att Oscargalan ska börja, och de gyllene gubbarna delas ut, kan du själv säga ditt i frågan. Vem tycker du ska vinna Oscarn i de olika kategorierna?

Obs! Efter att du valt din ”pristagare” i respektive kategori ska du trycka på knappen ”Rösta” under den frågan. Sedan går du vidare till nästa och väljer vinnare samt trycker på ”Rösta”, och så vidare…

 

Bästa film?

  • “Avatar”, James Cameron och Jon Landau (Producenter) (30%)
  • “Inglourious Basterds”, Lawrence Bender (Producent) (22%)
  • “A Serious Man”, Joel Coen och Ethan Coen (Producenter) (13%)
  • “An Education” Finola Dwyer och Amanda Posey (Producenter) (9%)
  • “The Hurt Locker”, Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier and Greg Shapiro (Producenter) (9%)
  • “Up”, Jonas Rivera (Producent) (9%)
  • “District 9” Peter Jackson och Carolynne Cunningham (Producenter) (4%)
  • “Up in the Air”, Daniel Dubiecki, Ivan Reitman och Jason Reitman (Producenter) (4%)
  • “The Blind Side”, Gil Netter, Andrew A. Kosove and Broderick Johnson (Producenter) (0%)
  • “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire”, Lee Daniels, Sarah Siegel-Magness och Gary Magness, (Producenter) (0%)
Loading ... Loading ...

 

Kvinnlig huvudroll?

  • Carey Mulligan i “An Education” (37%)
  • Sandra Bullock i “The Blind Side” (26%)
  • Gabourey Sidibe i “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” (21%)
  • Meryl Streep i “Julie & Julia” (16%)
  • Helen Mirren i “The Last Station” (0%)
Loading ... Loading ...

 

Manlig huvudroll?

  • Jeff Bridges i “Crazy Heart” (32%)
  • Colin Firth i “A Single Man” (32%)
  • Jeremy Renner i “The Hurt Locker” (21%)
  • Morgan Freeman i “Invictus” (11%)
  • George Clooney i “Up i the Air” (5%)
Loading ... Loading ...

 

Kvinnlig biroll?

  • Maggie Gyllenhaal i “Crazy Heart” (37%)
  • Mo’Nique i “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” (21%)
  • Penélope Cruz i “Nine” (16%)
  • Anna Kendrick i “Up in the Air” (16%)
  • Vera Farmiga i “Up in the Air” (11%)
Loading ... Loading ...

 

Manlig biroll?

  • Christoph Waltz i “Inglourious Basterds” (70%)
  • Matt Damon i “Invictus” (17%)
  • Stanley Tucci i “The Lovely Bones” (9%)
  • Christopher Plummer i “The Last Station” (4%)
  • Woody Harrelson i “The Messenger” (0%)
Loading ... Loading ...

 

Regi?

  • “Inglourious Basterds”, Quentin Tarantino (52%)
  • “The Hurt Locker”, Kathryn Bigelow (35%)
  • “Avatar”, James Cameron (13%)
  • “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire”, Lee Daniels (0%)
  • “Up in the Air”, Jason Reitman (0%)
Loading ... Loading ...

 

Film på främmande språk (utländsk film)?

  • “Ajami”, Israel (56%)
  • “The White Ribbon”, Germany (22%)
  • “The Milk of Sorrow”, Peru (11%)
  • “Un Prophète”, France (11%)
  • “El Secreto de Sus Ojos”, Argentina (0%)
Loading ... Loading ...

 

Animerad långfilm?

  • “Up”, regi Pete Docter (35%)
  • “Fantastic Mr. Fox”, regi Wes Anderson (30%)
  • “Coraline”, regi Henry Selick (15%)
  • “The Princess and the Frog”, regi John Musker och Ron Clements (15%)
  • “The Secret of Kells”, regi Tomm Moore (5%)
Loading ... Loading ...

 

Dokumentär långfilm?

  • “Burma VJ”, Anders Østergaard och Lise Lense-Møller (41%)
  • “Food, Inc.”, Robert Kenner och Elise Pearlstein (35%)
  • “The Cove”, Louie Psihoyos och Fisher Stevens (12%)
  • “The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers”, Judith Ehrlich och Rick Goldsmith (12%)
  • “Which Way Home”, Rebecca Cammisa (0%)
Loading ... Loading ...

 

Bästa originalmanus?

  • “Inglourious Basterds” av Quentin Tarantino (74%)
  • “A Serious Man” av Joel Coen och Ethan Coen (16%)
  • “The Hurt Locker” av Mark Boal (11%)
  • “The Messenger” av Alessandro Camon och Oren Moverman (0%)
  • “Up” av Bob Peterson, Pete Docter, story av Pete Docter, Bob Peterson, Tom McCarthy (0%)
Loading ... Loading ...

 

Bästa manus efter förlaga?

  • “An Education”, av Nick Hornby (37%)
  • “District 9”, av Neill Blomkamp och Terri Tatchel (21%)
  • “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire”, av Geoffrey Fletcher (21%)
  • “In the Loop”, av Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche (11%)
  • “Up in the Air”, av Jason Reitman och Sheldon Turner (11%)
Loading ... Loading ...

 

Dokumentär kortfilm?

  • “Rabbit à la Berlin”, Bartek Konopka och Anna Wydra (64%)
  • “China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province”, Jon Alpert och Matthew O’Neill (14%)
  • “The Last Campaign of Governor Booth Gardner”, Daniel Junge och Henry Ansbacher (7%)
  • “The Last Truck: Closing of a GM Plant”, Steven Bognar och Julia Reichert (7%)
  • “Music by Prudence”, Roger Ross Williams och Elinor Burkett (7%)
Loading ... Loading ...

 

Foto?

  • “Avatar”, Mauro Fiore (41%)
  • “Inglourious Basterds”, Robert Richardson (29%)
  • “The Hurt Locker”, Barry Ackroyd (24%)
  • “The White Ribbon”, Christian Berger (6%)
  • “Harry Potter and the Half-Blood Prince”, Bruno Delbonnel (0%)
Loading ... Loading ...

 

Kortfilm?

  • “Istället för Abrakadabra/Instead of Abracadabra”, Patrik Eklund och Mathias Fjellström (67%)
  • “Miracle Fish”, Luke Doolan och Drew Bailey (13%)
  • “The New Tenants”, Joachim Back och Tivi Magnusson (13%)
  • “Kavi”, Gregg Helvey (7%)
  • “The Door”, Juanita Wilson och James Flynn (0%)
Loading ... Loading ...

 

Kortfilm, animerad?

  • “The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)”, Javier Recio Gracia (31%)
  • “Logorama”, Nicolas Schmerkin (31%)
  • “French Roast”, Fabrice O. Joubert (23%)
  • “Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty”, Nicky Phelan och Darragh O’Connell (8%)
  • “A Matter of Loaf and Death”, Nick Park (8%)
Loading ... Loading ...

 

Klippning?

  • “Inglourious Basterds”, Sally Menke (35%)
  • “Avatar”, Stephen Rivkin, John Refoua och James Cameron (24%)
  • “The Hurt Locker”, Bob Murawski och Chris Innis (24%)
  • “District 9”, Julian Clarke (12%)
  • “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire”, Joe Klotz (6%)
Loading ... Loading ...

 

Scenografi?

  • “Avatar” Art Direction: Rick Carter och Robert Stromberg; Set Decoration: Kim Sinclair (44%)
  • “The Imaginarium of Doctor Parnassus” Art Direction: Dave Warren och Anastasia Masaro; Set Decoration: Caroline Smith (25%)
  • “Nine” Art Direction: John Myhre; Set Decoration: Gordon Sim (13%)
  • “Sherlock Holmes” Art Direction: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer (13%)
  • “The Young Victoria” Art Direction: Patrice Vermette; Set Decoration: Maggie Gray (6%)
Loading ... Loading ...

För definition av de olika rollerna inom denna kategori, se här och här.

 

Kostymdesign?

  • “The Imaginarium of Doctor Parnassus”, Monique Prudhomme (33%)
  • “Coco before Chanel”, Catherine Leterrier (20%)
  • “Nine”, Colleen Atwood (20%)
  • “The Young Victoria”, Sandy Powell (20%)
  • “Bright Star”, Janet Patterson (7%)
Loading ... Loading ...

 

Sminkning?

  • “The Young Victoria”, Jon Henry Gordon och Jenny Shircore (60%)
  • “Star Trek”, Barney Burman, Mindy Hall och Joel Harlow (33%)
  • “Il Divo”, Aldo Signoretti och Vittorio Sodano (7%)
Loading ... Loading ...

 

Musik: originalmusik?

  • “Sherlock Holmes”, Hans Zimmer (39%)
  • “Fantastic Mr. Fox”, Alexandre Desplat (22%)
  • “Up”, Michael Giacchino (17%)
  • “Avatar”, James Horner (11%)
  • “The Hurt Locker”, Marco Beltrami och Buck Sanders (11%)
Loading ... Loading ...

 

Musik: originalsång?

  • “The Weary Kind (Theme from Crazy Heart)” från “Crazy Heart”, Musik och text av Ryan Bingham och T Bone Burnett (64%)
  • “Take It All” från “Nine”, Musik och text av Maury Yeston (29%)
  • “Down in New Orleans” från “The Princess and the Frog”, Musik och text av Randy Newman (7%)
  • “Almost There” från “The Princess and the Frog”, Musik och text av Randy Newman (0%)
  • “Loin de Paname” från “Paris 36”, Musik av Reinhardt Wagner, Text av Frank Thomas (0%)
Loading ... Loading ...

 

Ljudmixning?

  • “Avatar”, Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson och Tony Johnson (29%)
  • “Inglourious Basterds”, Michael Minkler, Tony Lamberti och Mark Ulano (29%)
  • “Star Trek”, Anna Behlmer, Andy Nelson och Peter J. Devlin (21%)
  • “The Hurt Locker”, Paul N.J. Ottosson och Ray Beckett (14%)
  • “Transformers: Revenge of the Fallen”, Greg P. Russell, Gary Summers och Geoffrey Patterson (7%)
Loading ... Loading ...

 

Ljudklippning?

  • “The Hurt Locker”, Paul N.J. Ottosson (33%)
  • “Inglourious Basterds”, Wylie Stateman (25%)
  • “Avatar”, Christopher Boyes och Gwendolyn Yates Whittle (17%)
  • “Star Trek”, Mark Stoeckinger och Alan Rankin (17%)
  • “Up”, Michael Silvers och Tom Myers (8%)
Loading ... Loading ...

 

Visuella effekter?

  • “Avatar”, Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham och Andrew R. Jones (71%)
  • “District 9”, Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros och Matt Aitken (29%)
  • “Star Trek”, Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh och Burt Dalton (0%)
Loading ... Loading ...

 

Fotnot: Vi har sorterat priskategorierna i en egen ordning, efter de vi tycker är mest intressanta. Omröstningen avslutas natten till måndag 8/3 kl 01:30, en halvtimme innan galan börjar.

…och nu när du är klar med röstandet kan det kanske vara intressant att läsa om konsten att vinna en Oscar i DN.

Göteborgs 33:e filmfestival invigd

På fredagskvällen invigdes den 33:e Göteborg International Film Festival på ett fullsatt Draken med Axel Gordh Humlesjö som konferencier och med tal av Roy Andersson.

Karin Westerlund fick ta emot Mai Zetterlingstipendiet, som delas ut av Konstnärsnämnden till ”en filmregissör med hög konstnärlig kvalitet som vidgar gränserna för kort- eller dokumentärfilm”. Stipendiet är på 200 000 kronor.

Göteborgs Stora Filmpris delades ut till Lisa Siwe för hennes I taket lyser stjärnorna. Priset på 50 000 kronor delades ut av Anneli Hulthén, ordförande i kommunstyrelsen, och Birgitta Öfverholm från Göteborg & Co.

Därefter presenterades festivalens öppningsfilmer, Jonas Odells Tussilago och Mikel Cee Karlsson och Fredrik Egerstrands The Extraordinary Ordinary Life of José González. De bägge filmerna tävlar om Startsladden respektive Nordiska filmpriset.

Invigningen följdes av en cocktail i Festivaltältet där Leif Mannerström dukade fram en buffé innan den stora invigningsfesten tog över på Trädgår’n.

Tidigare på eftermiddagen hölls en presskonferens där festivalens VD Åsa Bernlo deltog tillsammans med Helena Nyhus, ordförande kulturnämnden i Göteborg och Björn Sandmark, chef för kulturförvaltningen i Göteborg. På presskonferensen tillkännagavs att Västra Götalandsregionen och Göteborgs stad har för avsikt att tillsammans med GIFF arbeta för ett nordiskt filmpris på totalt 1 000 000 kronor. Om allt går som planerat går regionen och staden in med totalt 500 000 kronor. Nu återstår arbetet med att finna en samarbetspartner för resterande del av pengarna. Priset skulle då bli ett av världens största filmpriser.

År 2010 består priset av 100 000 kronor och de nominerade är:
The Extraordinary Ordinary Life of José González

Regi: Fredrik Egerstrand och Mikel Cee Karlsson (Sverige) 

The Angel (Engelen)

Regi: Margreth Olin (Norge/Sverige/Finland)

Sebbe

Regi: Babak Najafi (Sverige)
The Good Heart
Regi: Dagur Kári (Island)
Brotherhood (Broderskab)

Regi: Nicolo Donato (Danmark)
Upperdog

Regi: Sara Johnsen (Norge)
Last Cowboy Standing

Regi: Zaida Bergroth (Finland/Tyskland)
R
Regi: Tobias Lindholm och Michael Noer (Danmark)

Den nordiska juryn består av Johan Jonason, regissör, Sverige; Erlend Loe, författare, Norge; Vibeke Windeløv, producent, Danmark; Kirsi Tykkyläinen, Export Manager, Finland; Asdis Thoroddsen, regissör, Island.

(Baserat på ett pressmeddelande från Göteborgs Filmfestival)

Årets vinnare på Stockholms filmfestival

Juryn har nu gjort sina val – här är alla vinnare på den 20:e upplagan av Stockholms internationella filmfestival. Den 7,3 kilo tunga Bronshästen för bästa film går i år till en stark berättelse om en familj där föräldrarnas önskan att skydda sina barn blir en studie i manipulation och förtryck – den grekiska filmen ”Dogtooth” av regissören Yorgos Lanthimos.

Årets jury bestod av regissören Björn Stein, producenten Olivier Guerpillon, skådespelerskan Lina Englund, filmkritikern Fionnuala Halligan och sångerskan Maria Andersson.

Nedan följer samtliga vinnare och juryns motiveringar.

Bästa film
”Dogtooth” av Yorgos Lanthimos
Juryns motivering: Priset för bästa film går i år till en tankeväckande och engagerande film som tar oss med ett alldeles eget filmspråk till ett mardrömslikt och metaforiskt experiment i manipulation och förtryck. Bronshästen för bästa film går till den grekiska filmen Kynodontas (Dogtooth) av Yorgos Lanthimos.

Bästa regidebut
Cary Joji Fukunaga för ”Sin Nombre”
Juryns motivering: Priset för bästa regidebut går till en sofistikerad, mogen film som uppvisar ett självklart grepp om filmens språk och en stark känsla för hur man bäst berättar en fängslande historia. Alla är i fara här, men aldrig regissören, som mästerligt hanterar alla verktyg han har tillgång till. Filmen tar sina hjältar på en lång och riskfylld resa över en kontinent och låter betraktaren följa med varje steg på vägen. Priset för bästa regidebut går till Cary Joji Fukunaga för Sin Nombre.

Bästa kvinnliga skådespelare
Mo’Nique i ”Precious”
Juryns motivering: Priset för bästa kvinnliga skådespelare går till en skådespelerska som belyser komplexiteten hos en kvinna som slits mellan begär och avsky. Med sin musikalitet, timing och känslointelligens åskådliggör hon karaktärens självbedrägeri. Priset för bästa kvinnliga skådespelare går till Mo’Nique för hennes roll i Precious av Lee Daniels.

Bästa manliga skådespelare
Edgar Flores i ”Sin Nombre”
Juryns motivering: Priset för bästa manliga skådespelare går till en skådespelare som porträtterar både en ung man och ett mycket mänskligt dilemma på ett sätt som gör ett stort intryck. Hans rollkaraktär ramlar ner i en av samhällets många fallgropar men behåller en mänsklighet som lyser igenom i varje scen han medverkar i – med minimalt antal ord, för denna karaktär är ingen pratsam typ. Vi vet att vi kommer se mer av denna Honduranske skådespelare och vi ser fram emot det. Priset för bästa skådespelare går till Edgar Flores för hans rollprestation i Sin Nombre.

Bästa manus
Eran Creevy, ”Shifty”
Juryns motivering: Priset för bästa manus går till en film som har åskådaren fastnaglad i biostolen från den allra första bildrutan. Det är en berättelse om en nedåtgående spiral som landar i ett klimax som lämnar betraktaren kippandes efter andan. Extremt väl uppbyggd med ett underbart tempo och som, trots att den filmades med mycket begränsad budget, visar att man med ett bra manus kan komma långt, och i detta fall – hela vägen till toppen. Priset för bästa manus går till Eran Creevy för Shifty.

Bästa foto
Christophe Beaucarne, ”Mr. Nobody”
Juryns motivering: Priset för bästa foto går till en film där en komplext strukturerad berättelse blir vackert skildrad. Utöver att särskilja de olika handlingarna och göra dem lättare att följa så flätar fotot dem även samman och skapar ett magiskt och extremt innovativt slutresultat som är både spektakulärt och nyskapande. Priset för bästa foto går till Christophe Beaucarne för Mr. Nobody.

Bästa musik
Krister Linder, ”Metropia”
Juryns motivering: Jameson Music Award för bästa originalmusik går i år till skaparen av ett soundtrack som på ett avgörande sätt bidrar till att skapa en unik helhetsstämning i en film som tar oss in i en alldeles egen filmvärld. Priset går till Krister Linder för musiken till Metropia av Tarik Saleh.

Bästa kortfilm
”Logorama” av François Alaux, Hervé de Crécy, Ludovic Houplain
Juryns motivering: Priset för bästa kortfilm går till en högst underhållande vansinnesfärd genom en värld av tecken som är skrämmande lik vårt eget överkommersialiserade samhälle. En innovativ och rolig film om en dystopi där varumärkena blir bokstavligen levande. Priset för bästa kortfilm går till den animerade filmen Logorama av François Alaux, Hervé de Crécy och Ludovic Houplain (H5).

FIPRESCI-juryns val

Årets jury från internationella filmkritikerförbundet FIPRESCI består av Susanne Schuetz (Tyskland), Dejan Petrovic (Kroatien) och Ann Lind Anderson (Danmark).

Bästa film enligt FIPRESCI-juryn:
”Sin Nombre” av Cary Joji Fukunaga
Det Internationella Filmkritiker-priset går till en mångfacetterad film med felfria manus-, regi- och skådespeleriprestationer. Juryn blev rörd av filmens osentimentala ton, dess subtila kärlekshistoria och regissörens originella tillvägagångssätt som väver samman flera olikartade svåra teman där fatalism möter hopp. Det är en berättelse om behovet av tillhörighet, lojalitetens pris och förändringens styrka. Det Internationella Filmkritiker-priset 2009 går till: Cary Joji Fukunagas film Sin Nombre.

Hedersomnämnande:
Det Internationella Filmkritikerfederationen ger även ett hedersomnämnande till filmen Precious av Lee Daniels för dess kompromisslösa mod att berätta en rå historia om övergrepp, med Mo’Niques enastående i rolltolkning som mamman.

Övriga priser:

Audience Award (Publikpriset):
Stockholms filmfestivals publikpris 2009 går till ”The Cove” av Louie Psihoyos

1 km film stipendiet 2009 går till:
Amanda Kernell, regissören till ”Att dela allt”
Motivering: Årets vinnare berättar med ett slagkraftigt bildspråk en historia om spänningen mellan två älskare som nått en brytpunkt i sin relation då den ena av dem vill börja leva monogamt. Med nerv och narrativt driv drar hon med oss på en emotionell resa som skakar om och berör. Att denna smärtsamma skildring samtidigt är så vacker bådar gott inför framtiden för Amanda Kernell, regissören till ”Att dela allt”, årets 1km-film stipendiat!

Hedersomnämnande 1 km film:
Jöns Mellgren, regissören till ”Den mörka ön”
Motivering: För sitt trollbindande berättande, imponerande fingertoppskänsla och förmåga att levandegöra en hel värld ur en enda mörk ö av papp, går årets hedersomnämning av 1 km film till Jöns Mellgren och hans kärlek till hantverket i Den mörka ön.

Vinnaren i ifestival:
”Pim, Pam, Pum” av Asier Urbieta och Andoni De Carlos

Stockholm Lifetime Achievement Award 2009:
Susan Sarandon erhåller 2009 års Lifetime Achievement Award med motiveringen: Från en laglös servitris till hängiven nunna – Susan Sarandon skapar karaktärer, inte roller. Reflektion, förförelse och uppror levandegör hennes alter egon och utgör hörnstenar i hennes skådespeleri. Resultatet blir mångfacetterade kvinnogestalter, där feministisk glöd och kvinnlighet möts, vilket gör henne till en perfekt mottagare av årets Stockholm Lifetime Achievement Award.

Stockholm Visionary Award 2009
Luc Besson erhåller 2009 års Visionary Award med motiveringen: Luc Besson, en renässansman som gjort outplånligt intryck i filmens värld som manusförfattare, regissör och producent. Han har obevekligt utforskat nya världar och tagit med oss på en personlig resa från underjordiska tunnelbanesystem till havets botten, från djupaste rymden och in i sagornas värld. Luc Besson är definitivt en visionary.

Rising Star 2009 – Anastasios Soulis
Skådespelaren Anastasios Soulis erhåller årets Rising Star utmärkelse som instiftats av Stockholms filmfestival och L’Oréal Paris. Juryn, som består av representanter från Svenska Filminstitutet, Film & Tv-producenterna och Teaterförbundet samt skådespelarna Marie Richardson och Gustaf Hammarsten, har utsett skådespelaren Anastasios Soulis till Rising Star 2009 med följande motivering:
”Vår skådepelare utses till Rising Star för sin förmåga att med styrka och mjukhet, därtill med ett absolut gehör, gestalta unga människors liv och drömmar. Under 2009 har vi sett denne skådespelare i så annorlunda filmer som ‘De halvt dolda’ – i vilken han gör ett ruggigt porträtt av en ungdomsledare, den välmående svärsonen i ‘Bröllopsfotografen’ – med det goda ‘curlinglivet’ framför sig via hans roll som lillebror till storfräsaren i Johan Falk-filmatiseringarna – han som vill bli lika tuff, kall och rik som sina förebilder inom den kriminella världen – till den ytterst mjuke och osäkre vännen i ‘Prinsessa’, som vinner sin självständighet under resans gång. Vi vill ha mer och längtar efter att se vår Rising Star briljera såväl i huvudroller som i nya finslipade biroller.”